Javna ustanova za upravljanjem zaštićenim dijelovima prirode na području Zadarske županije "Natura Jadera" provodi projekt koji je od esencijalne važnosti za očuvanje staništa te biljnih i životinjskih vrsta pozivajući lokalne dionike na partnerstvo. "Natura Jadera", među ostalim, upravlja i zaštićenim područjima na otoku Pagu.
"Uz vođenje različitih aktivnosti s prvenstvenim ciljem zaštite prirode, Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Zadarske županije Natura Jadera priprema i provodi europske projekte kako bi dodatno osigurala sredstva, infrastrukturu, edukaciju te promociju zaštićenih područja i područja ekološke mreže kojima upravlja. Njezina su zaduženja zaštita prirodnih vrijednosti, osiguravanje održivog korištenja prirodnih dobara (koncesijska odobrenja), utvrđivanje i praćenje stanja u prirodi (istraživanja i monitoring), sprječavanje štetnih zahvata ljudi i poremećaja u prirodi (nadzor), promocija, edukacija te stvaranje uvjeta za odmor i razonodu u zaštićenim područjima," rekla je mr. sc. Morana Bačić, stručna voditeljica u JU "Natura Jadera".
Natura Jadera kontinuirano provodi europske projekte. Trenutno se provodi jedan od važnijih i većih projekata, koji će dugoročno olakšati provođenje većine aktivnosti na kojima je Javna ustanova Natura Jadera i inače angažirana. Projekt Razvoj okvira za upravljanje ekološkom mrežom Natura 2000 započeo je na proljeće 2020. godine, a traje do prosinca 2022. godine. Ukupna je vrijednost projekta 186.497.150,36 kuna, od čega je 158.503.452,80 kuna financirala Europska unija.
Republika Hrvatska je ulaskom u Europsku uniju preuzela obvezu uspostave ekološke mreže Natura 2000, koju čine područja važna za očuvanje ptica (POP) te područja važna za očuvanje ugroženih stanišnih tipova i vrsta (POVS) navedenih u dodacima Direktive o pticama i Direktive o staništima. Tako ekološka mreža Natura 2000 u Hrvatskoj obuhvaća 38 područja za ptice i 745 područja za zaštitu ugroženih vrsta i staništa, što je oko 37 posto kopnenog teritorija i 16 posto obalnog mora. Nakon što je Europska komisija usvojila ta područja, najkasnije u razdoblju od šest godina potrebno je uspostaviti ciljeve očuvanja te mjere očuvanja za svako područje. (Foto: Natura Jadera, izvor: ezadar)