Franći Bukša u prigodi 70 godina KUD-a Družina: Folklorom se može baviti samo onaj tko to voli

Franći Bukša u prigodi 70 godina KUD-a Družina: Folklorom se može baviti samo onaj tko to voli

Radio Pag KUD Druzina 70 godina

Ove godine KUD Družina iz Paga oblježava 70 godina postojanja. Tom prigodom KUD Družina će održati i prigodnu proslavu, a pokroviteljica proslave je predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović. KUD Družina poziva sve bivše i sadašnje članove foklora i “Robinje” da se odazovu svečanoj skupštini društva koja će se održati u Kneževom dvoru 22. studenog s početkom u 18:00 sati, uz koju će biti i izložba fotografija o povijesti KUD-a Družina, te da dođu 23. studenog u Dom kulture gdje će se održati foklorni program s KUD-ovima iz prijateljskih gradova. U prigodi proslave velike obljetnice, Franći Bukša, predsjednik i Dušan Herenda, tajnik KUD-a Družina gostovali su u programu Radio Paga i govorili o proslavi i općenito o djelovanju KUD-a Družina.

“Baviti se folklorom može samo onaj tko to voli,” rekao je Franći Bukša, predsjednik KUD-a Družina. “Svi članovi rade to iz ljubavi, dolaze na probe, nastupaju i za to ne dobivaju nikakvu naknadu. Ovom prigodom zahvaljujem svima koji sudjeluju u radu KUD-a Družina, a na svečanosti u Kneževom dvoru dodijelit ćemo zahvalnice članovima koji su dugo u našem društvu i koji su dali svoj doprinos.”
Bukša je rekao kako članovi KUD-a Družina imaju svoje vlastitu nošnju, a želja je u budućnosti dobiti vlastiti prostor. Kako je rekao Dušan Herenda, za sada se mnogi eksponati koje je KUD Družina dobio od građana kao donacije, čuvaju u Etno galeriji na Trgu Petra Krešimira IV., u prostoru kojeg je KUD-u Družini ustupio Ivo Usmiani. Herenda je rekao kako KUD Družina ima i sponzore koji pomažu u radu KUD-a na razne načine, a naveo je i kako se radi na programima na očuvanju folklorne baštine.
“U suradnji s Ministarstvom kulture i Narodnim muzejom Zadar otkupili smo staru narodnu nošnju, radimo na odorama za Turke koji sudjeluju u Robinji, a više ćemo se potruditi kako bi snimili i tako sačuvali pučke napjeve. Ima još starih pjevača pučkih napjeva i to moramo iskoristiti,” rekao je Herenda.
Bukša i Herenda su naveli kako je Kulturno umjetničko društvo osnovano 1949. godine od zaljubljenika u pašku kulturnu baštinu. Osnovali su ga domaćice, težaci, ribari, turistički radnici, činovnici i prosvjetni radnici. Članice i članovi društva tancaju, plešu izvorne plesove po paški i po starinski uz sviranje na mihu. Društvo izvodi i prvu hrvatsku pučku dramu “Robinja”. Društvo je nastupilo na 1. smotri folklora u Zagrebu, Vinkovcima, Metkoviću, Hvaru, Velikoj, Podravskim Sesvetama, Gospiću, Muću, Zadru, Bogdanovcima. S ponosom su istakli da je KUD Družina vjerojatno jedino folklorno društvo koje je nastupilo na Dubrovačkim ljetnim igrama, s dramom “Robinja” i s paškim folklorom kao i na Mediteranskim igrama u Splitu. S dječjom skupinom, KUD Družina je nastupio na Festivalu djeteta u Šibeniku i na Malim đakovačkim vezovima. Za potrebe Grada Paga i Zadarske županije KUD “Družina” nastupio je na međunarodnim smotrama folklora, izložbama paške čipke, za potrebe turizma, u Ljubljani, Beču, Rimu, Budimpešti, Parizu, Sigetvaru, Bratislavi i drugim gradovima. U međunarodnoj suradnji uspješno su organizirani susreti s hrvatskim nacionalnim manjinama u Slovačkoj, u Hrvatskom grobu i u Republici Mađarskoj, u Kozarmislenyu, kao i s pobratimljenim gradom Slavkovom, u Brnu, u Republici Češkoj. KUD Družina surađuje s Ministarstvom kulture, koje uspješno podržava KUD “Družinu” u otkupu stare narodne nošnje, nabavci odora za igranje pučke drame “Robinja”, u izradi ženskih cipela i izradi muških čizama koje su izrađene u suradnji s Etnografskim muzejom u Zagrebu. Posebno je KUD Družina surađivalo s gospođom Nerinom Eckel, nekadašnjom kustosicom Etnografskog muzeja u Zagrebu, u postavljanju Etno kuće i s gospodinom Josipom Barlekom, u izradi jaslica od soli. S tim jaslicama KUD Družina bio je na izložbi jaslica u Vatikanu, u Sutrio Republika Italija, u Hrvatskoj crkvi, u Pečuhu i Skoplju, a te jaslice bile su postavljene i u Etnografskom muzeju u Zagrebu. Posebno se ističe suradnja s HRT-om, Odjelom za kulturu. Snimljene su emisije o pučkom stvaralaštvu “Paška batarela”, “Paška robinjica” i čuvanju paške karnevalske baštine “Ričavci”. Sve te dokumentarne emisije snimljene su u suradnji s vanjskim suradnikom HTV-a, gospodinom Vidom Bagurom. Bukša i Herenda su naglasili kako su posebno sretni što se paški tanac i pučka drama uče već u Dječjem vrtiću “Paški mališani” i u Osnovnoj školi “Juraj Dalmatinac” u Pagu. Dobro se surađuje i sa Srednjom školom “Bartul Kašić” u Pagu. Najavljena je suradnja s Institutom za muzikologiju u snimanju paških pučkih napjeva.
“Sve ovo proizlazi iz ljubavi prema gradu Pagu, paškoj pučkoj baštini, ali i odličnoj suradnji sa svima koji prepoznaju naš rad. Rad naših profesorica, učitelja, naših voditelja, roditelja, djece i mještana koji čuvaju naš folklor i igranje prve pučke drame “Robinja”. Ponosni smo na naše paške obitelji, jer gotovo nema kuće koja nije dala bar jednog člana naše “Družine”, rekao je Bukša.

Josip Portada/Radio Pag