slusaonica01
livestream01

aivo

U emisiji Radio Paga "Domaće besede" pokrenuta je inicijativa za promjenom naziva središnjeg trga u Pagu, Trga Petra Krešimira IV. u Trg Belote Dobronića.


"Belota Dobronić je podnio najveću žrtvu za opstanak grada Paga, vodio je pobunu protiv Zadra koji je želio vlast nad Pagom zbog solana koje su u to vrijeme bile jako vrijedne. U borbi sa Zadrom Belota Dobronić je izgubio život. Takvom čovjeku se treba dostojno odužiti. Jedan od načina bio bi promjena naziva Trga Petra Krešimira IV. u Trg Belote Dobronića. On je to zaslužio, a dobro bi bilo da se o njemu uči, kao i o drugim Pažanima koji su svojim radom doprinijeli opstanku i razvoju grada Paga," rekao je Ivo Fabijanić, gost urednik emisije "Domaće besede".
Belota Dobronić bio je paški rektor (upravitelj), vrsni govornik, intelektualac. Nakon strašnog pokolja kojeg su Zadrani počinili u Pagu 1393. godine, a neki povjesničari vjeruju kako im je namjera bila pogubiti sve stanovnike grada Paga i Pag naseliti stanovništvom iz Zadra i okolice, Ivan, zagrebački biskup i Ivan Gorjanski, brat hrvatskog bana Nikole, sazvali su sabor u Ninu na kojeg su bili pozvani zastupnici dalmatinskih gradova. Na Ninskom saboru grad Pag su predstavljali Belota Dobronić i svečenik Ivan Ratić. Na saboru Zadrani su dokazivali svoje pravo nad Pagom, a najustrajniji je u tome bio Pavao Đurđević. Belota Dobronić je, kao vrsni govornik, navodio argumente Paga i naveo je sve što su Zadrani napravili Pažanima. Posebno je opisao strašan i tragičan dan, 24. ožujka 1393. godine kada su Zadrani ubili velik broja Pažana, uništili vinograde, polja, spalili mnoge kuće. Dobronić je bio uvjerljiv govornik, njegovi argumenti bili su jaki i poslanici dalmatinskih gradova su stali na stranu Paga. Zadrani su teško prihvatili poraz. Nakon što su dalmatinski gradovi stali na stranu Paga, Zadrani su pokušali lukavstvom i potkupljivanjem dobiti ono što su na Ninskom saboru izgubili. Kada su, u sukobu između kralja Sigismunda i kralja Ladislava, Zadrani shvatili kako Ladislav pobjeđuje, stali su na njegovu stranu. Ladislav im je uzvratio velikom zahvalnošću i dao im jedino što su željeli-grad Pag. Na sjednici zadarskog vijeća od 23. studenog 1402. godine raspravljalo se što napraviti s Pagom. Sa 46 glasova za i s jednim protiv donesena je odluka da se u Pagu sruše kuće, a općinski posjedi pripoje Zadru. U Pagu je to izazvalo pobunu, a jedan od vođa pobune bio je Belota Dobronić. Vođe pobune su se skrivale od Zadrana vjerujući kako će, prije ili poslije, doći povoljan trenutak za obranu od Zadra. Zadrani su tražili Belotu Dobronića, ali ga nisu mogli pronaći. Tada su za Dobronićevu glavu ponudili velik iznos novca i to je urodilo plodom. Netko je odao Dobronića. Zadarski vojnici su uhvatili Dobronića, mučili ga i oblivenog krvlju, predali ga Pavlu Đurđeviću. Od Paga do Zadra Dobronića su vukli sveznog za konja. Dana 7. listopada 1404. godne Belota Dobronić je obješen u Zadru.

Podaci prikupljeni u kontakt formi Radio Pag doo koriste se isključivo za komunikaciju između Radio Pag doo i stranaka. Navedeni podaci Ime i prezime, Email adresa i Poruka pohranjeni su u sustavu Radio Pag doo te se ne koriste za slanje promotivnog materijala i ne dostavljaju se trećim stranama. Za komunikaciju putem kontakt forme koristi se sustav rađen u PHP-u koji za komunikaciju koristi https sigurnosni protokol. OK