Izdvojeno
- Detalji
Sveti Juraj je svetac zaštitnik grada Paga, svetac kojem se Pažani stoljećima mole, čiji spomendan, 23. travnja obilježavaju liturgijama, svetac pred čijim oltarom se moli i u molitvi ga se zaziva. Svaka relikvija ima svoj smisao, značenje, osobitost i ponajviše od svega molitvenu usmjerenost koja može biti za zdravlje, za dobrobit djece, za mir i slično. Mjesto molitve za vjernike nije presudno, moliti se može u svakoj prilici i na svakom mjestu, ali najčešće se moli za vrijeme liturgija, kada su vjernici okupljeni u zajedničkom slavlju blagdana, spomendana svetaca ili u drugim vjerskim prigodama.
- Detalji
Relikvija Svetog Trna, koja se u Pagu čuva i štuje od 15. stoljeća, jedna je od najvažnijih paških relikvija, a za vjernike je značenje Svetog Trna veliko, jer ih dodirom, pogledom i molitvom, dovodi u izravnu duhovnu vezu s mukom i raspećem Isusa Krista. Misaoni i vizualni dodir sa Svetim Trnom u trenutku molitve povezuje vjernike s ishodište kršćanstva, s trenucima dolaska Isusa Krista u Jeruzalem, s trenucima njegove muke, smrti na križu i uskrsnuća.
- Detalji
Paške relikvije i običaji: Majko Božja od Staroga grada, moli za nas!
Kip Majke Božje od Staroga grada u Pagu se štuje od 1855. godine, no štovanje Majke Božje u Pagu je počelo znatno ranije, već 1244. godine, u vrijeme stvaranja paške komune kao zajednice ljudi koji žive na istom prostoru, u jednakim uvjetima i koji imaju zajednički cilj, stvoriti vlastitu samoupravu, svoj sustav upravljanja i tako dobiti mogućnost i pravo donošenja odluka o gospodarstvu općenito, a posebice o proizvodnji i prodaji soli što je stoljećima bila središnja gospodarska grana grada Paga.
- Detalji
Običaji povezani sa štovanjem relikvija na osobit način povezuju daleku prošlost sa suvremenim dobom, s 21. stoljećem, oni su poput nevidljive vremenske niti koja veže brojna pokoljenja, ona koja su bila, ona koja jesu i ona koja će biti, vežu sve one koji su štovali, koji štuju i koji će štovati relikvije. U ovom članku, drugom u serijalu članaka o paškim relikvijama, tema je relikvija Svetog Valentina Dječaka Mučenika.
- Detalji
Relikvije i običaji povezani sa štovanjem relikvija sadrže dva oprečna čimbenika, postojanost i promjenljivost. Postojanost tih običaja sadržana je u činjenici što su običaji štovanja relikvija određeni, čvrsto uokvireni formom i sadržajima i takvi se održavaju stoljećima, u nepromijenjenom ili gotovo nepromijenjenom obliku.
- Detalji
Velikim tjednom (Vela Nedija) završava korizma koja počinje na Pepelicu. Međutim, pravi završetak korizme je prije Mise večere Gospodnje na Veliki četvrtak. Na početku Velikog tjedna, u ponedjeljak, utorak i u srijedu, nabavljao se i pripremalo sve što je bilo potrebno za vrijeme Vazmenog trodnevlja. Postilo se do pred Misu večere Gospodnje na Veliki četvrtak.
- Detalji
U gradu Pagu su se, tijekom stoljeća, stvarali i održavali razni običaji, tako i oni koji su bili ili su još uvijek povezani s obilježavanjem i slavljenjem Badnjaka, Božića i Nove godine. Mnogi od tih običaja su nestali, a neki su se zadržali, ali su bitno promijenjeni.
- Detalji
Tijekom druge polovice 16. i prve polovice 17. stoljeća napadi uskoka na otok Pag bili su česti, a po posljedicama, za otok Pag tragični. Posebno tragičan dan za Pag bio je 10. siječnja 1615. godine kada su u Karlobagu uskoci postavili zamku za Pažane i pobili velik broj otočana, dvadeset četiri mladića iz grada Paga i paškog kneza Antu Zorzija. No, kako se dogodilo da su Pažani, koji, kako se navodi u brojnim dokumentma, uskocima s razlogom nisu vjerovali, ipak upali u njihovu zamku? Kako bi se to razumjelo, potrebno je sagledati neke bitne činjenice iz tog vremena. Marko Lauro Ruić, doktor kanonskog i civilnog prava i povjesničar je zapisao: