slusaonica01
livestream01

Obiljezen spomendan Cuda Svetog Kriza

U prigodi spomendana Čuda Svetog Križa, u Zbornoj crkvi Marijina Uznesenja održana je misa, a poslije mise brojni vjernici su iskazali čast Svetom Križu klanjanjem, molitvom ili dodirom. Sveti Križ je jedna od najznačajnijih relikvija u Pagu kojoj stoljećima Paškinje i Pažani iskazuju čast. Prema Konstitucijama paškog Kaptola, Sveti Križ je povezan s događajem od 23. srpnja 1413. godine koji je nazvan Čudom Svetog Križa. Priča o tom događaju postala je dio nepisane književnosti Paga, a događaj je zabilježen i u povijesnim dokumentima. U Konstitucijama paškog Kaptola o tom događaju se navodi:


"Ovo čudo dogodilo se u Crkvi sv. Ante Opata u Pagu godine 1413., 23. srpnja: čudo veliko u jednog Križa učinjena u rezbariji; curila je Krv iz rane s Boka obilata, kao da je to bio živi Čovjek ranjen, a poslije, sutra dan pojavila se velika kiša što bijaše čudo, budući je pištila tekuća voda na nekim mjestima gdje no prije nije bilo, to jest iza oltara u Crkvi Svetog Tome u Košljunu. Tekuća kao riječna."
Od 2011. godine u Pagu se spomendan Čuda Svetog Križa obilježava liturgijama i izlaganjem Svetog Križa na glavnom oltaru u Zbornoj crkvi Marijina Uznesenja.
Stanovnici Paga su se 1474. godine iz starog, preselili u novi, današnji Pag. U novom Pagu su izgradili crkvu Sv. Ante Opata i to samo kako bi u njoj čuvali Sveti Križ. O Čudu Svetog Križa don Blaž Karavanić je u svojem djelu „Građa za povijest grada i otoka Paga“ zapisao:
"Čudotvorni križ od drva od koga se točila krv dne 23. srpnja 1413. godine, a nalazio se u crkvi sv. Ante Opata u Starigradu, na brežuljku s južne strane crkve Bla. Djev. Marije bijaše prenesen god. 1495. u novi grad, te smješten u crkvu sv. Ante Opata koju su Pažani sagradili da se u njoj čuva vele dragocjeni i čudotvorni Križ. Crkva je bila povjerena fratrima sv. Dominika. Ovaj čudotvorni Križ bijaše štovan od Pažana osobitom pobožnosti. Za prenesenja Presvetog Križa iz Starigrada u novi grad, bijaše određen dan 23. srpnja 1495. godine, obljetnica slavnog goda. Tog je dana nagrnulo mnogo vjernika, ne samo Pažana već i vanjskog svijeta. Pažani, prigodom prenesenja Presvetog Križa, dobili su od Svete Stolice povlasticu potpunog proštenja za one koji bi se ispovijedili i pričestili te pohodili crkvu i udijelili milostinju siromašnima."
O velikom značenju crkve sv. Ante Opata u kojoj se čuvao Sveti Križ govori i to što je crkva imala tri ključa, od kojih je jednog imao prior samostana, drugog natpop, a trećeg najstariji od općinskih ovlaštenika. Nakon ukidanja Dominikanskog samostana Sveti Križ je prenesen u Zbornu crkvu Marijinog Uznesenja gdje i se danas nalazi.


Josip Portada/Radio Pag

Podaci prikupljeni u kontakt formi Radio Pag doo koriste se isključivo za komunikaciju između Radio Pag doo i stranaka. Navedeni podaci Ime i prezime, Email adresa i Poruka pohranjeni su u sustavu Radio Pag doo te se ne koriste za slanje promotivnog materijala i ne dostavljaju se trećim stranama. Za komunikaciju putem kontakt forme koristi se sustav rađen u PHP-u koji za komunikaciju koristi https sigurnosni protokol. OK